skip navigation

Greater Minnesota State Basketball Championships

Contact

Rich Penick

Phone: 763-746-1724

Register

State Tournament designed for
smaller schools in Greater Minnesota

  • NEW IN 2023!
  • 1A, 2A and 3A divisions offered - Follows MSHSL classification
  • 3rd-8th Grade Boys and Girls
  • Divisions will split into Tiers if more than 16 teams register
  • Divisions Seeded by Coaches
  • $300 Entry Fee

Girls Divisions

Date:   March 11-12, 2023
Deadline:   February 10, 2023
Location(s):  Belle Plaine - Glencoe-Silver Lake - Watertown

 

Boys Divisions

Date:   March 18-19, 2023
Deadline:   February 17, 2023
Location(s):   Mora HS - Foley HS                                         

Eligible Communities

Link to Minnesota State High School - Competitive Sections

If you don't see your community/school listed, please contact Rich - rich@myas.org

1A Communities

Alden-Conger
Ada-Borup-West
Adrian
Ashby
B O L D
Badger
Bagley
Barnum
Battle Lake
Belgrade-Brooten-Elrosa
Benson
Bertha-Hewitt
Bethlehem
Bigfork
Blackduck
Bock
Braham
Brandon-Evansville
Breckenridge
Browerville
Buffalo Lake-Hector-Stewart
Bug-O-Nay-Ge
Butterfield
Canby
Carlton
Cass Lake-Bena
Cedar Mountain
Cherry
Chisholm
Clearbrook-Gonvick
Cleveland
Climax
Clinton-Graceville-Beardsley
Comfrey
Cook County
Corley Christian Academy
Cromwell-Wright
Dawson-Boyd
Deer River
Eagle Ridge
East Central
Edgerton
Ellsworth
Ely
Fertile-Beltrami
Fillmore Central
Fisher
Floodwood
Fond du Lac Ojibwe
Fosston
Fulda
Glenville-Emmons
Goodridge
Granada-Huntley-East Chain
Grand Meadow
Greenbush-Middle River
Grygla-Gatzke
Hancock
Hayfield
Henning
Herman-Norcross
Heron
Hill City
Hills-Beaver Creek
Houston
Isle
Janesville-Waldorf-Pemberton
Kelliher
Kenyon-Wanamingo
Kerkhoven-Murdock-Sunburg
Kingsland
Kittson Central
Lac qui Parle Valley
Lake of the Woods
Lake
Lakeview
Lancaster
Lanesboro
Laporte
LeRoy-Ostrander
Lester Prairie
Liberty
Lincoln International
Littlefork-Big Falls
Long Prairie-Grey Eagle
Lyle
Mabel-Canton
MACCRAY
Madelia
Maggert
Mahnomen
Mankato Loyola
Marshall County Central
Martin County West
Mayer Lutheran
McGregor
Meadow Lake Woods
Minneota
Mountain Iron Buhl
Mountain Lake
Mt. Lake Christian
Murray County Central
Nashwauk-Keewatin
Nevis
New Ulm Cathedral
New York Mills
Nicollet
Norman County East
North Woods
Northeast Range
Northland
Northome
Ogilvie
Onamia
Ortonville
Pacelli
Park Christian
Parkers Prairie
Pine River-Backus
Randolph
Red Lake
Red Lake Falls
Red Rock Central
Renville County West
Rothsay
Rushford-Peterson
Russell-Tyler-Ruthton
Schleusener
Sebeka
Silver Bay (Wm. Kelley)
Sleepy Eye
South Ridge
Spring Grove
Springfield
Stephen-Argyle Central
Swanville
Timber
Tracy-Milroy-Balaton
Truman
Ulen-Hitterdal
Underwood
Upsala
Verndale
Wabasha-Kellogg
Wabasso
Walker-Hackensack-Akeley
Warren-Alvarado-Oslo
Waubun
Westbrook-Walnut Grove
Wheaton
Win-E-Mac
Wrenshall
Yellow Medicine East

2A Communities

Aitkin
Albany
Annandale
Atwater-Cosmos-Grove City
Barnesville
Belle Plaine
Blooming Prairie
Blue Earth Area
Caledonia
Cannon Falls
Chatfield
Chokio-Alberta
Cotter
Crookston
Crosby-Ironton
Dassel-Cokato
Dilworth-Glyndon-Felton
Dover-Eyota
East Grand Forks
Eden Valley-Watkins
Esko
Eveleth-Gilbert
Fairmont
Fergus Falls
Foley
Frazee
Glencoe-Silver Lake
Greenway
Hawley
Hinckley-Finlayson
Holdingford
Howard Lake-Waverly-Winsted
International Falls
Jackson County Central
Kimball Area
La Crescent- Hokah
Lake City
Lake Crystal Wellcome
LeSueur-Henderson
Lewiston-Altura
Litchfield
Luverne
Maple Lake
Maple River
Medford
Melrose Area
Menahga
Mesabi East
Milaca
Minnewaska Area
Montevideo
Moose Lake
Mora
Morris
New London-Spicer
New Richland-H-E-G
Norwood-Young America
Osakis
Park Rapids
Paynesville Area
Pelican Rapids
Pequot Lakes
Perham
Pierz
Pillager
Pine City
Pine Island
Pipestone Area
Plainview-Elgin-Millville
Proctor
Red Lake
Redwood Valley
Rochester Lourdes
Rockford
Roseau
Royalton
Rush City
Sauk Centre
Shattuck
Sibley East
Spectrum
St. Charles
St. Clair
St. James
Staples-Motley
Thief River Falls
Triton
Two Harbors
Virginia
Wadena-Deer Creek
Warroad
Waseca
Watertown-Mayer
Waterville-Elysian-Morristown
West Central
Willow River
Windom
Zumbrota-Mazeppa

3A Communities

Albert Lea
Alexandria
Austin
Becker
Big Lake
Byron
Chisago Lakes
Cloquet
Delano
Detroit Lakes
Duluth
Faribault
Grand Rapids
Hermantown
Hibbing
Hutchinson
Jordan
Kasson-Mantorville
Little Falls
Mankato
Marshall
Monticello
Mound Westonka
New Prague
New Ulm
North Branch
Orono
Princeton
Red Wing
Rocori
Sauk Rapids- Rice
St. Francis
St. Peter
Stewartville
Willmar
Winona
Worthington
Zimmerman