The MYAS office is currently closed. MYAS staff remains available through email.

MYAS Covid-19 Statement

Cancelled, Delayed and Rescheduled Events

Return to Play Resources

Minnesota Youth Athletics Services

Basketball
login

June 16 Tournament

Team Check-in

Roster

Playing Rules

Refund Policy

Awards

Teams Playing at Fridley Middle School:

The main parking lot is closed due to construction. Parking will be available in the lot on the backside of the school and on the street. The only entrance into the building will be through Door 10 on the backside of the school, the complete opposite door from where teams would usually enter.

Division HQ Teams Schedule
Boys 10th/11th-Grade Midtown YWCA Teams Schedule
    
 Mustangs
    
 Denden Basketball
    
 KATO V
    
 MN Heat Owusu 10
Boys 11th/12th-Grade Midtown YWCA Teams Schedule
    
 MN Lakers 10
    
 North
    
 Sartell Sabres
    
 Family First17u
    
 UVA-McNair
    
 SW Slam 11 Boys
    
 WI Super Hoops
    
 Grantsburg 11
Boys 5th-Grade Benilde-St. Margaret's High School Teams Schedule
    
 5th Grade 2018
    
 Wolfpack 5th Grade
    
 MN Heat 5 Yahn
    
 Team YMCA
Boys 6th-Grade Fridley Middle School Teams Schedule
    
 WOTN-Ertz
    
 WOTN-Mitchell
    
 Orono 6th Spring
    
 Lakers 7
    
 MN Swish 6 Boys
    
 Team YMCA
Boys 7th/8th-Grade Div-2 Revised 6/12/18 Midtown YWCA Teams Schedule
    
 WOTN WI-Peterson
    
 Sky Riders
    
 14U NDT Hill
    
 UVA 7th Grade Boys
Boys 7th-Grade Div-4 Benilde-St. Margaret's High School Teams Schedule
    
 Chaska Hawks
    
 Wis City 7 White Boys
    
 MN Heat Kulavik 7
    
 Mpls nation
Boys 8th-Grade Div-3/4 Midtown YWCA Teams Schedule
    
 SSP 8th Grade (2017-2018)
    
 Wis City 8 Orange
    
 Shakopee 8 White
    
 Cannon Falls
    
 MN Heat Namoonde 8th
    
 MNN Heat 8 Carver
    
 MN Heat Byrd 8
    
 Eastside Elite
Boys 9th-Grade Div-3/4 Midtown YWCA Teams Schedule
    
 Shakopee Red
    
 OMGBA9
    
 MN Heat Kocker 9th
    
 OMG Raptors
    
 MN Heat 9 Larkin
    
 MN Heat 9 Edwards
    
 MN Heat 9 Wynia
    
 MN Heat 9 Lavonte
Girls 10th/11th-Grade Benilde-St. Margaret's High School Teams Schedule
    
 United
    
 Splash
    
 Warriors
    
 10th MN Thunder Girls
Girls 4th/5th-Grade Benilde-St. Margaret's High School Teams Schedule
    
 Minnesota Max
    
 Lady Phenom 5
    
 E1t1 4th
    
 Team YMCA
Girls 5th/6th-Grade Div-3/4 Fridley Middle School Teams Schedule
    
 Annandale Cards
    
 TC Takeover 2024
    
 Wis City 6 Orange Girls
    
 TC Takeover 2025
Girls 6th/7th-Grade Div-3/4 Fridley Middle School Teams Schedule
    
 Grand Meadow Girls
    
 TC Takeover 2023 Red
    
 MNSpring18
    
 Triton Cobras Girls
Girls 7th-Grade Div-3-B Benilde-St. Margaret's High School Teams Schedule
    
 NorthWestElite 7-2
    
 TC Takeover 2023 White
    
 MN Swish 7 Girls
    
 MN Heat West 7
Girls 7th-Grade/8th-Grade Div-2/3 Benilde-St. Margaret's High School Teams Schedule
    
 NorthCentral Wild7
    
 Lakeville North 7A
    
 TC Takeover 2023 Black
    
 Rvr City Lightning
Girls 8th-Grade Benilde-St. Margaret's High School Teams Schedule
    
 Lady Lightning
    
 MN Heat Wrolstad - 8th
    
 Rise up
    
 TC Takeover 2022
Girls 9th-Grade Div-1/2 Fridley Middle School Teams Schedule
    
 Northwest Elite 9
    
 SW Slam 16U
    
 TC Takeover 2021
    
 Family First Edwards
Youth Sports Done Right